X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تلنگر

معرفی کتاب


 

زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران

 

 

سلام

امروز می خواهم یکی از بهترین کتاب هایی را که تا کنون دیده ام، بهتون معرفی کنم:

زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران

دوره کامل کتاب 5 جلد است. استاد عبدالله شهبازی با بررسی و تحلیل مقاطع مختلف تاریخ ( خصوصا از زمان جنگ های صلیبی به بعد) به شکل گیری شبکه‌ای گسترده و همبسته از خاندان‌های شریک و درگیر در غارتگری‌های ماوراء بحار توجه کرده اند که با در دست داشتن منابع عظیم ثروت، مقدرات جهان را به دست گرفته است. این اقلیت زرسالار، با پشتوانه ثروت و قدرتی که از غارت سرزمین های اسلامی و شرقی به دست آورده ، و نیز با بهره کشی از نیروی انسان هایی که عمدتا در شکارگاه های انسان در آفریقا به بردگی گرفته شدند، و با چپاول منابع سرشار سرزمین های تازه کشف شده در قاره آمریکا، سروری خود را بر تمامی جامعه انسانی به رخ می کشد.

همین دیروز از اخبار سیما شنیدم که مجموع ثروت تنها هشت نفر از زرسالاران بزرگ جهان، از مجموع ثروت سه و نیم میلیارد انسانی که نیمی از جمعیت فقرای کل جهان را تشکیل می دهند، بیشتر است.

برای عبرت گرفتن از تاریخ، و آشنایی با چگونگی ثروتمندتر شدن ثروتمندان و فقیرترشدن مستضعفان، مطالعه این کتاب را به شما توصیه می کنم.

آشنایی با چند اصطلاح:

  •      زرسالاری یا  پلوتوکراسی : سروری مستقیم یا غیرمستقیم یک اقلیت ثروتمند و بهره‌مند، نخبگان زرسالار، بر تمامی جامعه
  •       الیگارشی :  نخبه‌سالاری دودمانی
  •      پلوتودمکراسی: نظم سیاسی و اجتماعی که در ظاهر دمکراتیک است و در باطن پلوتوتکراتیک


نتایج نظری پژوهش استاد شهبازی به شرح زیر است:

1)      در دنیای معاصر شبکه‌ای گسترده و همبسته از خاندان‌های زرسالار حضور دارد و به سان یک الیگارشی جهان‌وطن عمل می‌کند.

2)       این الیگارشی ادامه و وارث مستقیم و غیرمستقیم همان خاندان‌هایی است که طی سده‌های شانزدهم تا نوزدهم میلادی عاملین اصلی غارتگری‌های ماوراءبحار و تکاپوهای مستعمراتی بودند.

3)       این الیگارشی دارای ساختاری دودمانی است. به عبارت دیگر، شبکه بغرنج و گسترده‌ای از مناسبات خویشاوندی آن را به هم پیوسته است و از این زاویه منظره یک قبیله بزرگ جهانی را جلوه‌گر می‌سازد. بسیاری از عناصر ساختاری در نظام‌های اجتماعی مبتنی بر خویشاوندی را که تصور می‌رود مختص جوامع سنتی قبیله‌ای است در این الیگارشی می‌توان یافت؛ مانند همبستگی جمعی، حمایتگری، درون‌ همسری و تداوم حافظه تاریخی.

4)      این ساختار دودمانی بر بنیاد، کارکردهای مشترک اقتصادی شکل گرفته و امروزه اعضای آن در رأس مجموعه‌ای عظیم از کمپانی‌ها و مؤسسات اقتصادی حضور دارند. این مجموعه سخت به هم پیوسته است تا بدانجا که با پیگیری پیوندهای خویشاوندی و اقتصادی اعضای برخی خاندان‌های نامدار و دارای پیشینه تاریخی معین یا با ردگیری مشاغل اعضای هیئت مدیره برخی مؤسسات و کمپانی‌های معظم و شناخته شده، به سان زنجیره‌ای به هم بافته می‌توان به شبکه‌ای از مؤسسات و کمپانی‌های مرتبط و خویشاوند دست یافت.

5)      اعضای این مجموعه حاملان و مدافعان اصلی میراث و سنن سیاسی و فرهنگی پیشینیان خودند. این پدیده‌ای است که آن را تسلسل حافظه تاریخی در الیگارشی زرسالار معاصر نامیده‌ام.

«تسلسل حافظه تاریخی» بدان معناست که هر فرد «گذشته» خاندان خود را «امروز» زندگی خویش می‌داند؛ و در نتیجه به جایگاه خود در مجموعه‌ای که بدان تعلق دارد و به نقش‌ها و کارکردهای خود واقف است. این درست برخلاف وضع جوامع انبوه و ساخت‌زدایی شده در دنیای استعمارزده است که در نخستین گام «حافظه تاریخی» سترده می‌شود و فرد خود را «اتمی» تنها و سرگردان در میان انبوه توده‌های انسانی می‌یابد؛ هیچ پیوندی با گذشته خود ندارد و لاجرم هیچ پیوندی با امروز خویش نمی‌تواند بیابد. این اوج از خود بیگانگی انسان است. جامعه‌ای که از چنین عناصری ترکیب یافته،  توده‌ای است انباشته و انبوه از آحاد ناپیوسته و «مستقل» .

 

جلد اول کتاب « زرسالاران یهودی و پارسی، استعمار بریتانیا و ایران » به قلم محقق ارجمند استاد عبدالله شهبازی را از اینجا بخوانید.

 

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 28 دی‌ماه سال 1395 ساعت 02:17 ب.ظ | نویسنده: انجمن اسلامی | چاپ مطلب
نظرات (1)
پنج‌شنبه 30 دی‌ماه سال 1395 12:14 ق.ظ
حاج بابا
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام حاج دادا؛ این حافظه تاریخی و اتمی تنها و مستقل را خیلی خوب اومدی! واقعا این هویت زدایی یکی از کثیف ترین حربه های استعمار است که در استعمار نوین هم به بدترین شکل تداوم یافته است.
پاسخ:
سلام حاج بابا
بله وقتی هویت خود را گم کنیم، دشمن راحت وارد می شود. بزرگترین سرمایه هر ملت، هویت تاریخی اوست.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد